BASINÇLI KAPLAR PERİYODİK KONTROL

BASINÇLI-KAPLAR-PERİYODİK-KONTROL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan 2003 tarihli İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, 2007 tarihli Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği, 2006 tarihli Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği, 2012 tarihli Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği hükümleri ve kriterlerine göre tüm basınçlı kapların yılda bir kez yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Basınçlı kaplarda teknik olarak işletme basıncının 1,5 katı ile hidrostatik test yapılması gerekmektedir.

Bu kontroller Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından periyodik muayene türünde yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşlarınca gerçekleştirilmeli ve mevzuata uygun şekilde raporlanıp işyerine bırakılmalıdır. İşletme herhangi bir denetim anında bu raporları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçilerine veya adli makamlara sunmakla yükümlüdür.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre tüm basınçlı kapların kontrolünün normal şartlarda yılda bir kez yapılması zorunludur. Fakat basınçlı kapların yer değişikliğinde, yeniden montaj ve kurulma durumunda, ekipmanın ilk kez kullanılacağı durumlarda, ekipmanın uzun süre kullanılmaması durumunda, arıza meydana gelme riski taşıyan ekipmanlarda, ekipmanın kaza veya sel, yangın, deprem vb. doğal olaylara maruz kalması durumunda, ekipmanın çalışma şeklinde değişiklik olmasında ve ekipmanın güvenlik riski taşımasından şüphe duyulması hallerinde bir önceki rapor tarihine bakmaksızın periyodik kontrollerin yetkilendirilmiş kuruluşlarca gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yetkilendirilmemiş kişilerce gerçekleştirilen periyodik kontroller denetim ve iş kazası hallerinde yasal şartları sağlamayacağı için işletmeniz için risk teşkil etmektedir. Ayrıca yetkisiz kişilerce gerçekleştirilecek olan periyodik kontroller çalışan ve ekipman güvenliğini de riske atacaktır. A tipi muayene kuruluşu çözüm ortaklarımızca gerçekleştireceğimiz periyodik kontroller hem yönetmelik gereği yasal zorunluluğunuzu karşılayacak hem de çalışan ve ekipman güvenliğinizi riske atmanıza engel olacaktır.

Periyodik kontrol hizmeti verdiğimiz basınçlı kaplar listesi;

  • Kompresör ve Hava Tankı
  • Hidrofor Tankı
  • Genleşme Tankı
  • Eşanjör Tankı
  • Hidroklav Tankı
  • Boyler Tankı
  • Buhar Kazanı
  • Kızgın Su Kazanı
  • Sıcak Su Kazanı
  • Akümülatör Tankı

Periyodik kontroller ve bakımlar, ekipmanınız da bulunan mevcut ve olası problemlerin tespit edilip giderilmesinde oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Unutmayın, her iş kazasının arkasında mutlaka bir ihmal vardır.