KALDIRMA VE İLETME MAKİNALARI PERİYODİK KONTROL

KALDIRMA-VE-İLETME-MAKİNALARI-PERİYODİK-KONTROL

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan 25 Nisan 2003 tarih ve 28628 sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre tüm kaldırma ve iletme ekipmanlarının yılda bir kez yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Bu kontroller Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından periyodik muayene türünde yetkilendirilmiş A tipi muayene kuruluşlarınca gerçekleştirilmeli ve mevzuata uygun şekilde raporlanıp işyerine bırakılmalıdır. İşletme herhangi bir denetim anında bu raporları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetçilerine veya adli makamlara sunmakla yükümlüdür.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre tüm kaldırma ve iletme ekipmanlarının kontrolünün normal şartlarda yılda bir kez yapılması zorunludur. Fakat sabit ekipmanın yer değişikliğinde, yeniden montaj ve kurulma durumunda, ekipmanın ilk kez kullanılacağı durumlarda, ekipmanın uzun süre kullanılmaması durumunda, arıza meydana gelme riski taşıyan ekipmanlarda, ekipmanın kaza veya sel, yangın, deprem vb. doğal olaylara maruz kalması durumunda, ekipmanın çalışma şeklinde değişiklik olmasında ve ekipmanın güvenlik riski taşımasından şüphe duyulması hallerinde bir önceki rapor tarihine bakmaksızın periyodik kontrollerin yetkilendirilmiş kuruluşlarca gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yetkilendirilmemiş kişilerce gerçekleştirilen periyodik kontroller denetim ve iş kazası hallerinde yasal şartları sağlamayacağı için işletmeniz için risk teşkil etmektedir. Ayrıca yetkisiz kişilerce gerçekleştirilecek olan periyodik kontroller çalışan ve ekipman güvenliğini de riske atacaktır. A tipi muayene kuruluşu çözüm ortaklarımızca gerçekleştireceğimiz periyodik kontroller hem yönetmelik gereği yasal zorunluluğunuzu karşılayacak hem de çalışan ve ekipman güvenliğinizi riske atmanıza engel olacaktır.

Periyodik kontrol hizmeti sunduğumuz kaldırma ve iletme ekipmanları aşağıdadır;

  • Araç Kaldırma Lifti
  • Forklift
  • Vinç
  • Transpalet
  • Caraskal
  • Platform
  • İstif Makinesi
  • Kule Vinç, Mobil Vinç

Periyodik kontroller ve bakımlar, ekipmanınız da bulunan mevcut ve olası problemlerin tespit edilip giderilmesinde oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Unutmayın, her iş kazasının arkasında mutlaka bir ihmal vardır.