MARKA TESCİL

MARKA-TESCİLMarka; bir kuruluşun ürün veya hizmetlerini diğerlerinden ayırt etmek için kullandığı isim, logo, şekil, slogan gibi işaretlere verilen addır.

Her işletmenin ticari kurallar ve yasalar gereği bir ismi olmak zorundadır. İster yeni kurulmuş, ister asırlık olsun işletmelerin tüketiciler nezdinde ayırt edilmesini ve tanınmasını sağlayan yegane özellik ismidir. Birçok kuruluş, ticaret ve sanayi odaları ile esnaf odalarında gerçekleştirdikleri ticari tescilin markayı da tescil ettiğini düşünür. Oysa bu tescil firmanın ticari tescili olup marka üzerinde kullanım hakkı sağlamayacağı gibi yasal olarak Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescillenmediği sürece tam olarak firmaya ait olmayacaktır. Ülke çapında aynı işle iştigal eden birçok firma aynı ismi kullanabilir. Aynı ismi kullanan işletmelere Türkiye’nin değişik şehirlerinde rastlamak mümkündür fakat markanın kullanım hakkı sadece markasını tescilleyen işletmeye aittir.

Marka tescil; markanın korunmasını, marka üzerindeki ihlallerin önlenmesini ve yasal olarak marka üzerindeki hakları teyit eden bir işlemdir. Konusunda uzman marka vekillerimiz ile bu süreci yönetme konusunda işletmenize sağlayacağımız doğru yönlendirme hem kısa zamanda sonuç almanızı sağlayacak, hem de süreç takibi ile yaşayacağınız zaman kaybının önüne geçecektir.