PATENT

PATENT

Patent; icat sahibinin icat ettiği ürün üzerinde hak elde etmesini sağlayan, bir başka ifadeyle icat ettiği ürün üzerinde ürünü seri üretme, satma, kiralama, kullanma hakkını yasal olarak elde etmesidir. Buluşa alınacak olan patent, patent sahibinin buluşunun izinsiz olarak kullanılmasına engel olur.

İcat edildiği iddia edilen ürünün icat sayılması ve patent alabilmesi için aşağıdaki kriterlere uyum göstermesi gerektedir;
Ürün yeniliğe sahip olmalıdır. Daha önce bulunup tasarlanmamış olması, daha önceden başkaları tarafından düşünüldüğünü, tasarlandığını ve yapıldığını kanıtlayan herhangi bir belgenin olmaması gerekmektedir.

Tekniğin bilinen durumuna dahil olmaması yani yeniliği iddia edilen özelliğin ilgili konuda herhangi bir uzman tarafından kolaylıkla çözülememesi şartı aranır.

Buluşun sanayiye uyarlanabilmesi gerekmektedir. Yani buluşun kağıt üzerinde kalmaması, uygulanabilirliğinin de bulunması ve sanayide seri üretime değecek yapıda olması gerekmektedir.

Bizler deneyimli ve uzman kadromuzla; Buluş sahibinin icat ettiği ürününe patent için yaptığı başvurularda doğru kaynaklar kullanılarak yapılacak bir ön araştırma, tarifnamenin doğru hazırlanması, patent için belge ve ücretlerin doğru hazırlanması, itiraz süreçlerinin yönetimi, buluş niteliği sayılmadığı için patent verilmeyecek ürünleri ve buluş sayıldığı halde patent verilmeyecek olan ürünleri doğru analiz etme vb. tüm süreçlerde profesyonel hizmetler sunmaktayız.